Selin

Filtrele

Kategoriler

Etiketler

RSS

Ventolin şurup

Dün gece yatmadan önce Selin’in kullandığı ilaçları araştırmak istedim. Gecenin bir vakti içime kurt düştü. ilaçların prospektüslerini okumamıştım. Ventolin şurup için 2-6 yaş kullanımından bahsediyordu. Peki 2 yaş altında kullanımı neden yoktu? Hemen ilacı google’ladım. anneoluncaanladım sitesinde bir doktor var. Dr. Kadir Tuğcu. Annenin birisi sormuş:

hocam merhabalar benim kızım tam 6 aylık öksürük şikayetiyle doktora gittik doktorumuz bize ventolin şurup sabah akşam yarım ölçek kullanmamız gerektiğini başka herhangi bir şeye gerek olmadığını söyledi.Benim size sorum ilacın içeriğini okuduğumda 2 -6 yaş arası çocuklardan bahsediyor 6 aylık bir bebeğin bu ilacı kullanmasında herhangi bir sıkıntı olurmu ?birde size babuline diye bir şurup sorucam bitkisel olduğu ve üzerinde gıda takviyesidir yazıyor bu şurup sadece gıda takviyesi olarakmı kullanılır bunu kullanmamda bir sakınca varmı sizce bilgi verirseniz sevinirim.

Doktorumuz da cevaplamış:

Ventolin astım ilacıdır, o aylarda kullanılmaz. Öksürük kesmeye uğraşmayın.. Bitkisel lafınada aldanmayın, “Afyon’da” bitkisel..

Bu doktorun diğer yazılarını da okudum. Bir çok yerde de bu ilacın astım ilacı olduğunu ve 2 yaşın altında kullanılamayacağı yazıyordu. İyi de Selin astım değil ki. Doktor neden bu ilacı verdi? Acaba odasına giren ilaç temsilcilerine kıyak mı geçmişti. Kendisi prospektüsünü okumuş muydu? Bir sürü soru işaretleri. Sonrasında başka bir haber gördüm. Şok bir iddaa atılıyordu. Bu ilacın astımı tetiklediği ingilteredeki bir medikal okul tarafından tespid edilmiş. Haberin devamını aşağıda okuyabilirsiniz. Sabah ilk iş gitmeden önce eşime bir not yazdım ve olanları anlattım. Uyandığında görebileceği bir yere iliştirdim. Doktorumuzdan şimdiye kadar çok memnunduk ama bu olay ile biraz soğudum açıkçası. Kendisine de bu durumu sormak istiyorum. Tabi ilacı kullanmayı hemen kestik. Haberin devamı:

VENTOLİN’LE İLGİLİ ŞOK İDDİA!…

3 ile 22 yaş arası değişen hastalar üzerinde yapılan araştırmayı yürüten doktorlardan Somnath Mukhopadhyay da “Bu bütün dünyada dile getirilmesi gereken bir konu. Çünkü bu ilaçlar oldukça popüler” diyerek duruma dikkat çekti. Astım dünyada 300 milyondan fazla insanı etkileyen bir hastalık. Ayrıca en sık görülen kronik çocuk hastalığı.

Dünyanın birçok ülkesinde astım hastaları tarafından en çok tercih edilen ilaçlardan olan Ventolin ve Advair’in bazı çocuklarda astım krizlerini tetiklediği öne sürüldü.

VENTOLİN LE İLGİLİ ŞOK İDDİA!...

En çok kullanılan astım ilacı Ventolin’le ilgili şok iddia…

İngiltere’deki Brighton and Sussex Medical School tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu ilaçların içinde yer alan salbutamol ve salmeterol isimli maddeler, Arg16 adlı gen varyantını taşıyan çocuklarda astım riskini yüzde 30 oranında artırıyor. Her insanda bulunmayan bu gen varyantı, ilacın etkisini azaltıyor, bazı durumlarda da hastalığın ilerlemesine neden oluyor. Uzmanlar, çocuklarda günlük astım ilacı kullanımına başlamadan önce genetik test yapılmasını öneriyor.

5 adet yorum var.

belinay on 12/10/2010 at 14:29

bilgilendirdiginiz için çok tşk ederim bende bu ilaçı öksürük ve hırıltı için kızıma kullanacaktım ama yine de bi bakayım nette bu ilaç hakkında ne gibi şeyler var diye tmm doktor verdi sonuçta ama araştırmaktada fayda var diye düşündüm ve şuan kullanmayı düşünmüyorum herzaman kullandıgım bi ilaç var peditus bu ialçtan memnunum ben bide hastalıgı başladıgı ilk andan itibaren kullanmaya başlıyorum hemen bu yüzden hafif atlatıyo bakıyorum tıkanması var biberonu ememiyo hemen veriyorum bu ilaçı siz yinede araştırın ama saygılar

bu bilgilendirme hayat kurtarır, teşekkürler

teşekkürler bende bu ilacı bebğime verecektim benim bebeğimden 2 gün büyük arkadaşımın oğlu var ona doktor bu ilacı hırıltı için 2 aylıkken vermişti bende ona dayanarak oğlum şu an 6 aylık kullanmayı düşündüm arkadaşın oğlunda alerjik astım çıktı yeni aceba bu ilaçtanmı diye düşünmeden edmicem teşekkürler..

gerçekten çok teşekkür ederim,benim bebeğimde 8,5 aylık dün doktor kızıma bu şurubu verdi ,prospektüsü okuyunca 2 yaştan itibaren görünce vermedim ama gece hastalığımız iyice şiddetlenince eşim çok ısrar etti ama verdirmedim annelik hissiyatı bu olsa gerek,şimdi yorumlarınızı okuyunca içime su serpildi çok pişman olacaktım,

Ventolin şurubu biz de bir dönem kullandık. Buradaki yazıyı da memnun kalmadığımız doktor zamanında araştırıp yazmıştım. Sonraları, Doktorumuz izlem hn (hisar hastanesi) bizi ilk defa uyaran doktor olmuştu. Reçeteyi daha yazarken söyledi. “Bu bir astım ilacıdır. Fakat biz astım hastaları kadar kullanmayacağız, daha düşük doz ve daha az zaman dilimi.” Yani içindeki prospektüsünde belirtilenden daha düşük dozlarda kullanmıştık. O dönem Selin çok hastaydı. Hafif hastalıklarında farklı ilaçlar kullandık. Peditus vs. Doktorunuz önerdi ise kullanmayın demiyorum ama bilinçli kullanın.

UA-12002855-3