Selin

Filtrele

Kategoriler

Etiketler

RSS

Coronada 1 ay

1 aydan fazla süredir evdeyiz. sadece market ve acil ihtiyaçlarımızı almak için evden çıkıyoruz. 60 yaş üstü ve 20 yaş altı hala sokağa çıkamıyor. Maskesiz çıkmak yasak. Hafta sonları bütün büyükşehirlere sokaklar yasak. insanlar evde hareketsiz kaldığı için kilo almaya başladılar. bizim kızlar da çok hareketsiz kaldılar. Hafta sonları bahçeye inip voleybol oynayalım diyorum istemiyorlar. Ellerinde telefon ve tablet sürekli youtube izliyorlar. Roblox oyununun bağımlısı oldulari yavaş yavaş unutmaya başladılar allahtan. kilo da almaya başladılar. Ben günlük yemek sayımı 2 öğüne düşürdüm, bol su içiyorum. Askorbik asit kullanarak C vitamini almaya, terasa çıkıp D vitamini sentezlemeye çalışıyorum. Her gün mutlaka spor yapıyorum. Çocukları her ne kadar hareket etmeye zorlasam da tembelliğe çok alıştılar. Yasaklar bir an önce bitse iyi olurdu ama bu durumda da salgın artardı.

hergün 100 e yakın insan hayatını kaybediyor. Rakamların eksik gösterildiğini düşünüyorum. Salgına rağmen potilitik savaşlar devam ediyor. Herkes senden, bizden şeklinde bölünmüş durumda. insanlar işsiz, ekonomik kriz artarak büyüyor. Dolar 7 TL yi geçmiş durumda. Suçlulara tekrar af geldi, canileri sokaklara bıraktılar. Çıkanlar ilk iş tekrar insan öldürmeye, hayvanlara işkence etmeye başladılar bile. Eşini öldürüp hapse girmiş adam çıkar çıkmaz kızını öldürdü bile. Çocuklarımıza nasıl bir gelecek, nasıl bir ülke bırakacağız diye endişeleniyorum. 

Geçen hafta 23 Nisandı. Meclisimizin açılışının 100ncü yılıydı. Ne varki çocuk seslerinden uzak bir şekilde kutlandı. Evde balkona çıktık ve İstiklal Marşını okuduk. Havai fişekler atıldı onları izledik. 

Evden çalışmaya devam ediyoruz. Evden çalışmak sürekli Webex ile toplantılar yapmak çok yorucu oluyor. Belim, sırtım tutuluyor. Hilmiye her zamanki gibi kendini işe çok kaptırıp stres yapıyor. iki kaşının arasını oymaya tekrar başladı. kanatana kadar oynuyor. Boş zamanlarımda genel kültür arttırıcı youtube videoları izliyorum. Yemek konulu videolar da izliyorum, hatta bugün evde sucuk bile yaptım. Kitap okumaya çalışıyorum. Akşamları dizi izliyoruz. Çocuklara da kendilerine anlam katacak şeyler aşılamaya çalışıyoruz ama mümkün olmuyor. Selin bize dünyanın kitabını aldırdı ama telefona bakmak daha cazip geliyor, okumayı bıraktı. Biraz da ergenlik stresleri başladı. Duru da ablasının yaptıklarına benzer şeyler yapıyor. Arada bir hızlı okuma alıştırması yapmaya çalışıyorum. Okuma hızı hiç fena değil. 

Selinin geçen hafta okulistik sınavı vardı. Matematikten 4 yanlış 2 boş vardı. Basit hatalar yapmış. Ama çocuklar aylardır da dışarı çıkamadıkları için çok baskı kurmak da istemiyoruz. Arada bir kendilerini kaptırıp boyunları ağrıyıncaya kadar telefona baktıkları zaman internetlerini kesiyorum. Boyama ve buzdolabı magneti yapma gibi etkinlikler yapıyorlar arada. Bir şekilde zaman geçiriyorlar.

Okullar bu yıl artık açılmayacak gibi görünüyor. Okul önce youtube videoları ile eğitime başladılar. Beden eğitimi dersi bile vardı. Ardından Selin Zoom ile uzaktan eğitime başladı. Ona laptop ayarladık. Bu hafta da Durunun Zoom ile eğitimi başladı. 2 saat hem arkadaşlarını görüyor hem ders dinliyor. Kendime aldığım tableti Duru elimden almış oldu. Hem zoom bağlantısını tabletten yapıyor hem de oyun oynuyor. Şarjı bitince de odamıza götürüp şarja takıyor. Sabah da biz uyurken sessiz sessiz gelip tableti alıp gidiyor. Sabah en erken Duru uyanıyor. 

Dünyada bu kadar kötü şeyler olurken güzel şeyler de oluyor. Hava temizlendi artık. Gökyüzü daha bir mavi, daha bir berrak durumda. Oksijenin varlığını hissediyorsunuz. Isınma olmadığı için de Nisan ayı biraz serin geçiyor. Hala geceleri kombi açıyoruz. Denizler temizlendi. Boğazda yunus balıkları göründü. Yabani hayvanlar ıssız sokaklarda özgürce geziyorlar.  Corona salgını için hala bir aşı ve ilaç üretilmiş değil, mevcut ilaçları kullanarak tedavi etmeye çalışıyorlar. Hastalık biter bitmez evimize kedi almak istiyoruz. Duru kedi yavruları videoları izleyip bize de gösteriyor. Özellikle Duru çok istiyor. Bu sayede belki hayvan korkularını da yenmiş olurlar. Hayvanları sevmeyen insanları hiç sevemez. 

Yoruma kapalıdır.

UA-12002855-3